Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER TANGO6T 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The SIG SAUER TANGO6T 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)Â is an excellent optic for hunters, competitive shooters and tactical operators. SIG SAUER built these 30 mm Riflescopes with HDX optics extra-low dispersion (ED) glass paired with high transmittance glass (HT) to create the brightest and most vivid sight pictures for your shooting needs. This TANGO6T 1-6x24mm Rifle Scope features Night Vision (NV) illuminated reticle settings so that law enforcement and hog hunters can easily use this scope with their NV gear. You'll acquire targets quicker than ever before thanks to the illuminated reticle and fast focus eyepiece, and the reticles are also glass-etched in case you run out of power. Mount a SIG SAUER TANGO6T 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) onto your firearm for an advanced sighting experience you won't find anywhere else.![]()
Specifications for SIG SAUER TANGO6T 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | FL-6 Hellfire Illuminated Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 24 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 17.7 - 106.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.1 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Weight: | 20.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.2 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 150 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Lens Material: | Glass |
| Brightness Settings: | 11 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 31 MRAD |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of SIG SAUER TANGO6T 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- HDX optics extra-low dispersion glass (ED) combined with high transmittance glass (HT) provide industry-leading light transmission and optical clarity for any situation;
- 6x Super-Zoom Advanced Optical System;
- Fast Focus Eyepiece;
- Night Vision (NV) Illuminated reticle settings with locking illumination dial;
- Laser engraved mounting line to align riflescope to scope rings;
- Dependable waterproof (IPX-8 rated for complete and continuous immersion at 20 meters ) and fog-proof performance;
- Power selector ring throw lever included with all models;
- Covered by SIG SAUER's INFINITE Guarantee and Electronics Limited Warranty, see website for full details
Package Contents:
- SIG SAUER TANGO6T 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Battery
- Wrench
- Manual
- Cloth