Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Hellfire Illum BDC
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 24.7 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: SD9-RS-VYBI7-SOW43002
MPN: SOW43002
UPC: 798681682065
Product Info for SIG SAUER Whiskey4 3-12x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The SIG SAUER Whiskey4 3-12x44 rifle scope is an innovative hunting optic that is capable of producing crisp, clear images even at higher magnification ranges. SIG SAUER designed these Whiskey4 30 mm Riflescopes with ergonomic removable magnification throw levers and locking zero-stop elevation turrets that allow quick, precise adjustments that take the guesswork out of dialing. With SFP reticles like the illuminated Hellfire Quadplex and BDC, these SIG SAUER scopes will help hunters harvest more meat with less work. Get waterproof and fog-proof performance in any conditions and utilize the integrated flip-back lens covers to protect your optic when not in use. Hone your hunting skills with the SIG SAUER Whiskey 4 rifle scope and elevate your shooting experience to new heights.![]()
Specifications for SIG SAUER Whiskey4 3-12x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Hellfire Illum BDC |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.6 - 14.6 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 8.7 - 34.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 - 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 12.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Condition: | New |
Features of SIG SAUER Whiskey4 3-12x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Locking zero stop elevation turrets
- Low profile capped windage turrets
- Precise and tactile 1/4 MOA adjustments
- Simplified and traditional, second focal plane, quadplex reticle
- Superior optical design with 4x magnification range
Package Contents:
- SIG SAUER Whiskey4 3-12x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Factory Installed Flip-Back Lens Covers
- Removable Thread-In Magnification Throw Lever