Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- HELLFIRE FL-4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.9 oz
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: SD9-RS-TANGOSPR-SOTS41000
MPN: SOTS41000
UPC: 798681710751
Product Info for SIG SAUER 1-4x TANGO SPR Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
The SIG SAUER TANGO SPR, Rifle Scope is designed for top-tier accuracy, target acquisition, and clarity on any rifle. With a factory-installed scope mount, these 30 mm Riflescopes are extremely easy to attach to your favorite rifle so that you can go out and get back to shooting. The SIG SAUER 1-4x TANGO SPR Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is perfect for everything from tactical missions to predator hunting and shooting competitions. With a 1-4x magnification, you can quickly and easily swap your magnification to hit targets at different distances. Pick up a SIG SAUER 1-4x TANGO SPR Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane today!![]()
Specifications for SIG SAUER 1-4x TANGO SPR Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | HELLFIRE FL-4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Black |
| Field of View, Linear: | 26.2 - 104.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.9 oz |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
Features of Sig Sauer 1-4x TANGO SPR Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
- High performance 4x optical system with low dispersion glass
- 30MM Maintube
- HELLFIRE Illuminated FL-4 Reticle
- Factory-Installed SPR Scope Mount
- Removeable Throw Lever for Quick Magnification Changes
- Exposed Zero-Stop Elevation and Low Profile Capped Windage Dials
- Lay-Flat Flip-Back Lens Covers
- Dependable Waterproof, Shockproof and Fog Proof Performance
Package Contents:
- Sig Sauer 1-4x TANGO SPR Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane