Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER TANGO MSR Compact 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Your new favorite optic is here and it's the SIG SAUER 1-8x24mm TANGO MSR Compact Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane! Designed for Modern Sporting Rifles, the TANGO is an excellent choice for any AR-platform rifle you have. From clearing out varmints with an AR15 to taking out predators with an AR10 or another large-caliber variant, the SIG SAUER TANGO MSR Compact 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane gives you an excellent aiming platform to help you hit all of your shots. With a low-profile design, you don't have to worry about a bulky optic taking up your field of view while you're scouting for your targets. Pick up a SIG SAUER TANGO MSR Compact 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane to give you the edge you need!![]()
Specifications for SIG SAUER TANGO MSR Compact 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | BDC |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3 - 10 mm |
| Finish: | Black |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 8.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Weather Resistance: | Waterproof, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Handle Color: | Black |
| Size: | 30mm |
Features of SIG SAUER TANGO MSR Compact 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Locking zero stop elevation dials
- Factory installed flip-back lens covers
- Removable thread-in magnification throw levers
- Side focus
Package Contents:
- SIG SAUER TANGO MSR Compact 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane