Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 50 - 500 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Standard
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium-ion Rechargeable
- Condition:
- New
Code: SQ-FL-MACST-66320
MPN: 66320
UPC: 080926663206
Product Info for Streamlight MacroStream 500 Lumen LED Rechargeable EDC Flashlight
Compact this personal light which fits in the palm of your hand or comfortably in your pocket provides unparalleled performance for its size.Features:High and low modes (double bump the tail switch to change modes):High: 500 lumens; 90m beam; runs 2 hours Low: 50 lumens; 30m beam; runs 8 hours Lithium ion battery charges in-product in 4 hoursMulti-function push-button tail switch with charge indicator:Red ? charging Green ? fully chargedDurable anodized machined aluminum construction; scratch-resistant polycarbonate lens Metal sleeve protects charge port; slide sleeve forward to reveal charge port Removable pocket clip also clips onto brim of hat for hands free use IPX4 water-resistant; 1m impact resistance tested Includes USB cord Compact design fits in the palm of your hand comfortably fits in your pocket![]()
Specifications for Streamlight MacroStream 500 Lumen LED Rechargeable EDC Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 50 - 500 lumens |
| Battery Life: | 2 - 8 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 90 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 4.5 in |
| Weight: | 2.2 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Additional Features: | Standard |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium-ion Rechargeable |
| Condition: | New |
Features of Streamlight MacroStream 500 Lumen LED Rechargeable EDC Flashlight
- High and low modes (double bump the tail switch to change modes):
- - High: 500 lumens; 90m beam; runs 2 hours
- - Low: 50 lumens; 30m beam; runs 8 hours
- Lithium-ion battery charges in-product in 4 hours
- Multi-function push-button tail switch with charge indicator:
- - Red charging
- - Green fully charged
- Durable, anodized machined aluminum construction; scratch-resistant polycarbonate lens
- Metal sleeve protects charge port; slide sleeve forward to reveal charge port
- Removable pocket clip also clips onto brim of hat for hands free use
- IPX4 water-resistant; 1m impact resistance tested
- Ultra-compact design fits in the palm of your hand, comfortably fits in your pocket
- Charges with Streamlight's EPU-5200 portable USB charger #22600 (sold separately)
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight MacroStream 500 Lumen LED Rechargeable EDC Flashlight
- 1 x USB Cord
- 1 x Lanyard
