Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-1 HL 1000 Lumen LED Tactical Weapon Light Long Gun Kit
Blast on the light with the Streamlight TLR-1 HL Flashlight Long Gun Kit w/ 1000 Lumens to look into a dark room or when searching through a dark alley. This flashlight kit engineered by the specialists at Streamlight can reach 12,000 candela peak beam intensity and up to 1000 lumens. The Streamlight TLR-1 HL Tactical Flashlight Long Gun Kit includes TLR-1 HL with thumb screw, "safe off" door switch, remote pressure switch and mounting clips, and two 3V CR123A lithium batteries. With the Streamlight TLR-1 HL Waterproof Flashlight Long Gun Kit w/ 1000 Lumens you can light up large areas to identify who or what is nearby.![]()
Specifications for Streamlight TLR-1 HL 1000 Lumen LED Tactical Weapon Light Long Gun Kit:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 245 m |
| Length: | 3.39 in |
| Weight: | 4.18 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 1.75 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Rail Locating Keys, Remote Pressure Switch, Thumb Screw Door Switch, 2 x CR123A, Mounting Clips |
| Additional Features: | Quick Detach |
| Gun Type: | Pistol |
| Application: | Tactical |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
Features of Streamlight TLR-1 HL 1000 Lumen LED Tactical Weapon Light Long Gun Kit:
- C4 LED technology, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime
- TIR optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
- Powered by two 3-volt CR123 lithium batteries with 10-year storage life
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
- Mounts directly to handguns with Glock-style rails and to all MIL-STD-1913 (Picatinny) rails
- Machined aluminum sealed construction with black anodized finish
- Ambidextrous momentary/steady on/off switch
- User programmable strobe can be enabled/disabled
- Fits existing light bearing holsters
- Length 3.39 in. (8.61 cm)
- Weight 4.18 oz. (118.6 g)
- IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HL 1000 Lumen LED Tactical Weapon Light Long Gun Kit
- Thumb screw
- Standard door switch
- Remote pressure switch and mounting clips
- Two 3V CR123A lithium batteries
