Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange
- Beam Color:
- Cool White
- Light Output:
- 350 - 1500 lumens
- Charger Type:
- AC/DC Charger
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
- Condition:
- New
Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX2-45807
MPN: 45807
UPC: 080926458079
Product Info for Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System
The E-Flood LiteBox is an industrial-duty, rechargeable lantern featuring 1,500 lumens of light in a smooth flood pattern. The Power Failure System features an integrated power failure circuitry that automatically illuminates the light when the power goes out making this lantern ideal for emergency back-up lighting in an office or warehouse.![]()
Specifications for Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern Power Failure System:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty, Work, Safety |
| Color: | Orange |
| Fabric/Material: | ABS Thermoplastic |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 350 - 1500 lumens |
| Battery Life: | 7 - 17 hours |
| Charger Type: | AC/DC Charger |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 358 - 469 m |
| Diameter: | 5.1 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch-resistant |
| Length: | 11.5 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth/Thickness: | 13 in |
| Height: | 9 in |
| Weight: | 126.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Flood Beam Lantern Power Failure System
- 1,500 lumens on high, 350 lumens on low
- Choose low mode for a run time of 17.75 hours
- Swivel neck allows you to aim the beam where you need it
- IPX4 rated for weather resistant operation
- Features power failure circuitry that automatically illuminates the light when the power goes off
- Multi-function push-button switch with battery life indicator
- High-impact ABS thermoplastic with easy grip handle
Package Contents:
- Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Flood Beam Lantern Power Failure System
- Rechargeable battery
- 120V AC & DC Charge Cords
- Charging Rack
- Shoulder Strap