Tap Tap to Zoom
- Color:
- Red
- Light Output:
- 45 lumens
- Battery Type:
- AAA Alkaline
- Included Accessories:
- Standard
Code: SQ-FL-MCROST-66323
MPN: 66323
UPC: 080926663237
Product Info for Streamlight MicroStream 45 Lumen Flashlight
The Microstream is a compact single AAA alkaline battery powered flashlight designed for use in all markets. It features a tail cap switch, momentary or constant on operation, a combination pocket/hat clip for convenience, and amazing brightness and run time for a light of its size and price. The aluminum housing with Type II Military Spec anodizing helps make the light extremely durable and abrasion resistant.![]()
Specifications for Streamlight MicroStream 45 Lumen Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Casual, Everyday Carry |
| Color: | Red |
| Finish: | Type 2 Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Light Output: | 45 lumens |
| Battery Life: | 2.25 hours |
| Beam Distance: | 41 m |
| Length: | 3.5 in |
| Weight: | 1.04 oz |
| Battery Type: | AAA Alkaline |
| Included Accessories: | Standard |
Package Contents:
- Streamlight MicroStream 45 Lumen Flashlight
