Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight
The Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable 350 Lumen Flashlight is a full-sized, full-feature polymer flashlight with C4 LED technology that delivers a 490 meter beam distance. This Flashlight by Streamlight is built with 3 microprocessor controlled variable intensity modes, a strobe mode and the latest in power LED technology. The Streamlight SL-20LP LED Flashlight is made with a lightweight, impact resistant nylon polymer case that has been designed with a non-slip rubber comfort grip. The O-ring sealed lens on this Streamlight Flash Light is made with an unbreakable polycarbonate material that has been finished with a scratch resistant coating, to keep your light in perfect condition for an incredibly long time. The Streamlight C4 LED 350 Lumen Flash-Light is built with shockproof C4 LED technology and has a 50,000 hour lifetime. This Streamlight Flashlight is constructed using a deep-dish parabolic reflector that produces a tight beam with optimal peripheral illumination to help aid in navigation. The Stream-Light Rechargeable C4 LED 350 Lumen Flashlight has a multi-function, push-button barrel switch, and one handed operation of momentary variable intensity or strobe mode.![]()
Specifications for Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Safety, Work |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 350 lumens |
| Battery Life: | 2 - 50 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 63 - 490 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 13.2 in |
| Weight: | 1.3 lb |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Additional Features: | Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | NiMH |
| Flashlight Length: | 13.2 in |
| Min Light Output: | 10 Lumens |
Features of Streamlight C4LED Rechargeable Flashlight:
- Full Sized
- Professional grade
- High intensity
- Rechargeable
- 3 Microprocessor controlled variable intensity modes
- Low operating cost
- Lightweight
- Impact resistant nylon polymer body
- Non-slip rubber comfort grip
- Unbreakable polycarbonate lens with scratch-resistant coating
- O-ring sealed
- Deep-dish parabolic reflector produces a tight beam with optimal peripheral illumination
- One handed operation of momentary, variable intensity or strobe mode
- Meets applicable European Community directives
- C4 LED technology for extreme brightness
- IPX4 rated design; water resistant operation
- 1 meter impact resistance tested
- Serialized for positive identification
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Streamlight SL-20LP Full Size Rechargeable 350 Lumen Flashlight
