Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Streamlight Stinger DS LED HPL 800 Lumens Rechargeable Long Range Flashlight
A great way to illuminate a room, the Streamlight Stinger DS HPL Long Range 800 Lumen Rechargeable Flashlight is perfect for anyone looking for a high quality flashlight that will provide you with all the light you need, when you need it. C4 LED technology in these amazing Led Flashlights from Streamlight, combined with a deep dish parabolic reflector, produces a long range targeting beam with optimum peripheral illumination to aid in navigation. Made using a 6000 series machined aircraft aluminum material with a non-slip rubberized comfort grip, the Streamlight Stinger Long Range DS HPL Flashlight will provide you with year after year of impressive use. And thanks to the unbreakable, scratch resistant, polycarbonate lens, the Streamlight DS HPL Stinger Flashlight will throw an incredibly vivid beam. For an exceptional way to make sure you have the right lighting source for any occasion, choose the Streamlight 800 Lumen Variable Output DS HPL Long Range Rechargeable Flashlight.![]()
Specifications for Streamlight Stinger DS LED HPL 800 Lumens Rechargeable Long Range Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Casual, Work |
| Color: | Black |
| Finish: | Rubberized |
| Fabric/Material: | Machined Aircraft Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 200 - 800 lumens |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Beam Distance: | 219 - 438 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 9.65 in |
| Weight: | 14 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Additional Features: | Dual Switch Technology, Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 3.6V Ni-MH, Rechargeable |
Features of Streamlight DS HPL Long Range Stinger Flashlight:
- Dual Switch Technology. Access any of the 3 lighting modes via the tailcap or the head-mounted switch. Switches operate independently.
- IPX-4 water-resistant.
- LED charge-continuity indicator, compact.
- 3 meter impact resistance tested.
- Snap-in charger holder that mounts in any position.
- Serialized for positive identification.
- Limited lifetime warranty.
Package Contents:
- Streamlight Stinger DS LED HPL 800 Lumens Rechargeable Long Range Flashlight
