1 of 3 images
Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Standard System 120V/100V AC/12V DC, Div 2, Orange 44311
2 of 3 images
Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Standard System 120V/100V AC/12V DC, Div 2, Orange 44311
3 of 3 images
Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Standard System 120V/100V AC/12V DC, Div 2, Orange 44311
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange
- Light Output:
- 350 - 1200 lumens
- Bulb Type:
- 3 LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Included Accessories:
- Charging rack, AC/DC charge cords and quick release shoulder strap
Code: SQ-FL-VU18LEFILASTSY12ACDCDI2-44311
MPN: 44311
UPC: 080926443112
List: $467.10Save 43%
$266.49
Product Info for Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Standard System 120V/100V AC/12V DC, Div 2
Vulcan 180 Standard System - 120V/100V AC AC/12V DC, includes quick release shoulder strap - Div 2. Features a 180 degree articulating head that aims the beam where you need it; head locks in place in forward facing position.![]()
Specifications for Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Standard System 120V/100V AC/12V DC, Div 2:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Protection |
| Color: | Orange |
| Fabric/Material: | Super-tough nylon, Aluminium |
| Light Output: | 350 - 1200 lumens |
| Battery Life: | 4.75 - 12 hours |
| Bulb Type: | 3 LED |
| Beam Distance: | 548 m |
| Length: | 7.43 in |
| Weight: | 2.47 lb |
| Weather Resistance: | Yes |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Included Accessories: | Charging rack, AC/DC charge cords and quick release shoulder strap |
Features of Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Standard System:
- Features a 180° articulating head that aims the beam where you need it; head locks in-place in forward facing position.
- Light options: High for a bright, far-reaching beam: 1,200 lumens; 548m beam. Low for a less intense beam and longer run time: 350 lumens; 296m beam.
- Three LEDs produce a tight beam with optimum peripheral illumination.
- Two ultra-bright blue taillight LEDs make certain you can be seen even in thick smoke; can be programmed on or off.
- Optimized electronics provide regulated intensity.
- Large, multi-function, push-button switch easy to use with gloved hands.
- Rechargeable 8800 mAh Lithium Ion battery. Fully recharges in 9.2 hours with battery status indicator.
- High impact, super-tough nylon construction; rotating head constructed from high grade aluminum encased in super-tough nylon.
- Reinforced D-Rings.
- Unbreakable polycarbonate lens with scratch-resistant coating. Gasket sealed.
- Rubberized cushioned-grip handle designed for easy hand off.
- IPX-7 rated - waterproof to 1m submersion.
- 2m impact resistance tested.
- Flat base area allows light to stand on its own for scene lighting.
- Operating temperature: -20°F to 130°F. (To maintain hazardous locations rating: -20°C to 40°C).
- Standard System with charging rack, AC/DC charge cords and quick release shoulder strap.
- Serialized for positive identification.
- Limited Lifetime Warranty.
Package Contents:
- Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Standard System 44311
- AC/DC charge cords
- Strap
