1 of 3 images
Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Vehicle Mount System 12V DC Direct Wire Rack, Div 2, Orange 44315
2 of 3 images
Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Vehicle Mount System 12V DC Direct Wire Rack, Div 2, Orange 44315
3 of 3 images
Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Vehicle Mount System 12V DC Direct Wire Rack, Div 2, Orange 44315
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange
- Light Output:
- 350 - 1200 lumens
- Bulb Type:
- 3 LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Included Accessories:
- 12V DC direct wire rack and quick release shoulder strap
Code: SQ-FL-VU18LEFILAVEMOSY12DCDI-44315
MPN: 44315
UPC: 080926443150
List: $439.94Save 43%
$249.99
Product Info for Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Vehicle Mount System 12V DC Direct Wire Rack, Div 2
Vulcan 180 Vehicle Mount System - 12V DC direct wire rack, includes quick release shoulder strap - Orange - Div 2![]()
Specifications for Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Vehicle Mount System 12V DC Direct Wire Rack, Div 2:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Protection |
| Color: | Orange |
| Fabric/Material: | Super-tough nylon, Aluminium |
| Light Output: | 350 - 1200 lumens |
| Battery Life: | 4.75 - 12 hours |
| Bulb Type: | 3 LED |
| Beam Distance: | 548 m |
| Length: | 7.43 in |
| Weight: | 2.47 lb |
| Weather Resistance: | Yes |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Included Accessories: | 12V DC direct wire rack and quick release shoulder strap |
Features of Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Vehicle Mount System 12V DC Direct Wire Rack, Div 2:
- Features a 180dg articulating head that aims the beam where you need it; head locks in-place in forward facing position.
- Light Output:
- High for a bright
- far-reaching beam: 1,200 lumens; 548m beam; runs 4.75 hours; 75,000 candela.
- Low for a less intense beam and longer run time: 350 lumens; 296m beam; runs 12 hours; 22,000 candela.
- Three LEDs produce a tight beam with optimum peripheral illumination.
- Two ultra-bright blue taillight LEDs make certain you can be seen even in thick smoke; can be programmed on or off.
- Optimized electronics provide regulated intensity.
- Large
- multi-function
- push-button switch easy to use with gloved hands.
- Rechargeable 8800 mAh Lithium Ion battery
- Fully recharges in 9.2 hours with battery status indicator.
- High impact
- super-tough nylon construction; rotating head constructed from high grade aluminum encased in super-tough nylon; reinforced D-Rings.
- Rubberized cushioned-grip handle designed for easy hand off.
- IPX7 rated - waterproof to 1m submersion; 2m impact resistance tested.
- Flat base area allows light to stand on its own for scene lighting.
- Operating temperature: -20 F to 130 F
- (To maintain hazardous locations rating: -20 C to 40 C)
- Quick install charge rack fits same foot print as LiteBox and Vulcan series.
- 7.43 in
- (18.8 cm); 2.47 lbs
- (1123 grams).
- Serialized for positive identification.
- Assembled in USA
- Included Accessories:
- Quick Release Shoulder Strap
Package Contents:
- Streamlight Vulcan 180 LED Firefighting Lantern Vehicle Mount System 12V DC Direct Wire Rack, Div 2
