Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow
- Light Output:
- 350 - 1200 lumens
- Bulb Type:
- 3 LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Included Accessories:
- Charging rack, AC/DC charge cords and heavy duty shoulder strap
Code: SQ-FL-VU18LEINLASTSY12ACDCDI2-44307
MPN: 44307
UPC: 080926443075
Product Info for Streamlight Vulcan 180 LED Industrial Lantern Standard System 120V/100V AC/12V DC, Div 2
Lightweight and portable, the Vulcan 180 is designed to burn brighter and run longer to keep you covered on the job site. This rechargeable, waterproof lantern has a 180 degree tilting head which allows you to direct the light where you need it. Three LEDs bring you extreme brightness along with two blue taillight LEDs for visibility from behind.![]()
Specifications for Streamlight Vulcan 180 LED Industrial Lantern Standard System 120V/100V AC/12V DC, Div 2:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Industry |
| Color: | Yellow |
| Fabric/Material: | Super-tough nylon, Aluminium |
| Light Output: | 350 - 1200 lumens |
| Battery Life: | 4.75 - 12 hours |
| Bulb Type: | 3 LED |
| Beam Distance: | 548 m |
| Length: | 7.43 in |
| Weight: | 2.47 lb |
| Weather Resistance: | Yes |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Included Accessories: | Charging rack, AC/DC charge cords and heavy duty shoulder strap |
Features of Streamlight Vulcan 180 LED Industrial Lantern Standard System 120V/100V AC/12V DC, Div 2:
- Features a 180dg articulating head that aims the beam where you need it; head locks in-place in forward facing position.
- Three LEDs produce a tight beam with optimum peripheral illumination
- Light Output:
- High for a bright
- far-reaching beam: 1,200 lumens; 548m beam; runs 4.75 hours; 75,000 candela.
- Low for a less intense beam and longer run time: 350 lumens; 296m beam; runs 12 hours; 22,000 candela.
- Two ultra-bright blue taillight LEDs; can be programmed on or off.
- Optimized electronics provide regulated intensity.
- Large
- multi-function
- push-button switch easy to use with gloved hands.
- Rechargeable 8800 mAh Lithium Ion battery
- Fully recharges in 9.2 hours with battery status indicator.
- High impact
- super-tough nylon construction; rotating head constructed from high grade aluminum encased in super-tough nylon; reinforced D-Rings.
- Rubberized cushioned-grip handle designed for easy hand off.
- IPX7 rated - waterproof to 1m submersion; 2m impact resistance tested.
- Flat base area allows light to stand on its own for scene lighting
- Operating temperature: -20 F to 130 F
- (To maintain hazardous locations rating: -20 C to 40 C).
- Quick install charge rack fits same foot print as LiteBox and Vulcan series.
- 7.43 in
- (18.8 cm); 2.47 lbs
- (1123 grams).
- Serialized for positive identification.
- Assembled in USA
- Included Accessories:
- AC/DC charge cords and Heavy duty shoulder strap
Package Contents:
- Streamlight Vulcan 180 LED Industrial Lantern Standard System 120V/100V AC/12V DC, Div 2
