Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-8 G Sub LED 500 Lumens Weapon Light w/ Green Laser
The TLR-8 X G sub rail-mounted light accepts either a CR123A lithium battery or Streamlights SL-B9 USB rechargeable protected lithium-ion battery pack. Interchangeable rear paddle switches accommodate your shooting style. The TLR-8 X G sub multi-fuel, rail-mounted light with green laser accepts either a CR123A lithium battery or an SL-B9 USB rechargeable protected lithium-ion battery pack. Includes high and low paddle switches to match your shooting style![]()
Specifications for Streamlight TLR-8 G Sub LED 500 Lumens Weapon Light w/ Green Laser:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Beam Distance: | 141 m |
| Length: | 2.51 in |
| Weight: | 2.77 oz |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Anodized |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Rail |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Streamlight TLR-8 G Sub LED 500 Lumens Weapon Light w/ Green Laser
- 3 modes: LED only, LED/laser combo, Laser only
- Features white LED with 500 lumens; 141m beam; runs 1.5 hours (light only or light/laser combo); Laser only runs 11 hours
- Safe-off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Multi-fuel: Uses one rechargeable SL-B9 battery pack or one CR123A lithium battery (included)
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
- Features interchangeable ambidextrous rear paddle switches that are easy to swap out with multi-tool
Package Contents:
- Streamlight TLR-8 G Sub LED 500 Lumens Weapon Light w/ Green Laser
- (1) CR123A battery
- High and low switches
- Mounting kit with keys
- Multi-tool
