1 of 8 images
Streamlight 69446 TLR RM 1 Rifle 500 Lumens Black Aluminum
2 of 8 images
Streamlight 69445 TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens Black Aluminum
3 of 8 images
Streamlight 69446 TLR RM 1 Rifle 500 Lumens Black Aluminum
4 of 8 images
Streamlight 69446 TLR RM 1 Rifle 500 Lumens Black Aluminum
5 of 8 images
Streamlight 69446 TLR RM 1 Rifle 500 Lumens Black Aluminum
6 of 8 images
Streamlight 69445 TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens Black Aluminum
7 of 8 images
Streamlight 69445 TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens Black Aluminum
8 of 8 images
Streamlight 69445 TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens Black Aluminum
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Included Accessories
All
Search
List: $453.04Save 47%
$239.99
List: $500.85Save 46%
$269.99
Product Info for Streamlight TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens, Black, Aluminum
Streamlight 69446 TLR RM 1 Rifle 500 Lumens Black Aluminum - The low-profile TLR RM 1 Laser features independently operating push-button and remote pressure switch to provide the security of knowing you'll always have light. Packaged as a kit offering everything you need to mount to your long gun.![]()
Specifications for Streamlight TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens, Black, Aluminum:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | High Performance Lamp (HPL) |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.64 in |
| Weight: | 3.02 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Black |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Streamlight TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens, Black, Aluminum:
- Mode selector toggle switch for Laser only, Light only or Light/Laser combo
- Features independently operating push-button switch or remote pressure switch
- Remote pressure switch exits at 90° providing improved wire routing option while preserving rail space
- Safe off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Engineered optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
- Securely attaches to long guns with MIL Standard 1913 Rails
- Packaged as a kit offering everything you need to mount to your long gun (remote pressure switch kit, key kit)
- Powered by one CR123A lithium battery (included)
- IPX4; water-resistant
Package Contents:
- Streamlight TLR RM 1 Long Gun Laser/Light 500 Lumens, Black, Aluminum
