Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 350 lumens
- Battery Type:
- AA Alkaline, AA Lithium, CR123A Lithium
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-88058-EE
MPN: 88058
UPC: 080926880580
Product Info for Streamlight ProTac Rail Mount 1 Long Gun Light
Streamlight ProTac Programmable Rail Mount 1 Long Gun Lights are weapon-mountable lights that securely fit on many guns with Picatinny rails. These Tactical Flashlights from Streamlight offer 2 switch options - a tactical tail cap switch and a dual remote pressure switch. Streamlight ProTac Rail Mount LED Lights are also compatible with both lithium batteries and alkaline batteries. Maximize your options for lighting up your situation with the Streamlight ProTac Picatinny Rail Mount Tactical Light.![]()
Specifications for Streamlight ProTac Rail Mount 1 Long Gun Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 350 lumens |
| Battery Type: | AA Lithium, AA Alkaline, CR123A Lithium |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 219 m |
| Length: | 4.25 in |
| Weight: | 4.4 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Application: | Tactical |
Features of Streamlight ProTac Rail Mount 1 Long Gun Light:
- Run Time on High: 1.75 hours;
- Run Time on Low: 14.5 hours;
- Max Candela: 12.000;
- Fixed rail grabber with thumbscrew easily attaches to Picatinny rails with no tools required;
- Securely fits a broad range of weapons; mounts directly to guns with MIL-STD-1913 rails;
- One handed snap-on & tighten interface keeps hands away from hot muzzle when attaching/detaching;
- Engineered optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination;
- 6000 Series machined aircraft aluminum with anodized finish;
- High temperature, shock mounted, AR coated, impact resistant BOROFLOAT glass lens;
- C4 LED technology, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime;
- TIR optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination;
- TEN-TAP programmable switch allows user selection of one of three different programs;
- Strobe for signaling position or disorienting potential assailant;
- Remote pressure switch features momentary and constant on operation;
- 10-minute auto shut-off to conserve batteries;
- Optional M-LOKÂ mount included
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Streamlight ProTac Rail Mount 1 Long Gun Light
- Optional M-LOK Mount
- Remote Pressure Switch
- Tailcap Switch
- Retaining Clips
- Double-sided Tape
- Zip Ties
- Batteries: (x1) AA alkaline and (x1) CR123A lithium
