1 of 6 images
Streamlight TLR RM 2 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69453
2 of 6 images
Streamlight TLR RM 2 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69453
3 of 6 images
Streamlight TLR RM 2 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69453
4 of 6 images
Streamlight TLR RM 2 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69453
5 of 6 images
Streamlight TLR RM 2 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69453
6 of 6 images
Streamlight TLR RM 2 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69453
Tap Tap to Zoom
Documents
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A, Lithium Metal
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-GGF710-69453
MPN: 69453
UPC: 080926694538
List: $641.80Save 47%
$339.99
Product Info for Streamlight TLR RM 2 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser
The low-profile TLR RM 2 Laser Green features independently operating push-button and remote pressure switches to provide the security of knowing youll always have light. Packaged as a kit offering everything you need to mount to your long gun.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Streamlight TLR RM 2 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A, Lithium Metal |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 200 m |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 4.95 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Type II Mil-Spec Anodized |
| Lens Material: | Borofloat High Temperature Glass |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Run Time: | 1.5 Hours |
| Fabric/Material: | 6000 Series Machined Aircraft Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Streamlight TLR RM 2 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser
- White LED illuminator and integrated 510-530nm green laser
- Runs 1.5 hours (LED only or LED/laser); runs 11 hours (laser only); runs 3 hours (strobe)
- Mode selector toggle switch for laser only, light only or light/laser combo
- Features independently operating push-button switch or remote pressure switch
- Remote pressure switch exits at 90 degrees providing improved wire routing option while preserving rail space
- Safe off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Engineered optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
- Securely attaches to long guns with MIL Standard 1913 rails
Package Contents:
- Streamlight TLR RM 2 Rail Mounted LED Tactical Lighting System w/Green Laser
- Rail Locating Keys
- Tail Cap Switch
- Remote Pressure Switch
- Mounting Clips
- 2 CR123A Lithium Batteries
