01:49
02:10
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Streamlight ProTac 2.0 Handheld
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Streamlight ProTac 2.0 Series
1 of 8 images
Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light, Black, 89009
2 of 8 images
Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light, Black, 89009
3 of 8 images
Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light, Black, 89009
4 of 8 images
Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light, Black, 89009
5 of 8 images
Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light, Black, 89009
6 of 8 images
Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light, Black, 89009
7 of 8 images
Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light, Black, 89009
8 of 8 images
Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light, Black, 89009
Tap Tap to Zoom
Documents
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Light Output:
- 2000 lumens
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-REVHSD-89009
MPN: 89009
UPC: 080926890091
On Sale
List: $334.88Save 45%
$184.99
Product Info for Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light
The high-performance ProTac 2.0 Rail Mount produces 2,000 lumens without sacrificing run time. Powered by the new SL-B50 battery pack that charges inside or outside of the light using a USB-C cord no need to remove from your weapon.![]()
Specifications for Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 2000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 141 m |
| Length: | 6.3 in |
| Weight: | 8.25 oz |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Anodized |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Mount Type: | No Mount |
| Attachment Type: | No Mount |
Features of Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light
- Features TEN-TAP programming - Choice of three user selectable programs:
- 1) high/strobe 2) high only 3) low/high
- High: 2,000 lumens; 266 m beam; runs 2.5 hours
- Low: 250 lumens; 93 m beam; runs 11 hours
- Strobe for signaling or disorienting: runs 4.5 hours
- IP67-rated; dust-tight and waterproof to 2 meters; 2-meter impact resistance tested
- 6000 series machined aircraft aluminum with Type II MIL-Spec anodized finish
- Mounts directly to guns with MIL-STD-1913 (Picatinny) rails
Package Contents:
- Streamlight ProTac 2.0 Rail Mount Weapon Light
