Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1300 lumens
- Battery Type:
- SL-B9
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-STRE-69168-69168
MPN: 69168
UPC: 080926691681
Product Info for Streamlight TLR-1 HP-X USB 1300 Lumen LED Weapon Light
The multi-fuel TLR-1 HP-X features a hinged face cap with robust release controls that allow for front-loaded battery changes without removing the light from the firearm. Customizable rear paddle switches, momentary and constant on operation and a programmable strobe mode offer additional versatility for many applications.![]()
Specifications for Streamlight TLR-1 HP-X USB 1300 Lumen LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1300 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | SL-B9 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 555 m |
| Diameter: | 1.44 in |
| Length: | 3.7 in |
| Weight: | 5.43 oz |
| Battery Life: | 1 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Black Anodized |
| Lens Material: | Borofloat High Temperature Glass |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Universal |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Streamlight TLR-1 HP-X USB 1300 Lumen LED Weapon Light
- Hinged Face Cap Design: Equipped with sturdy release controls, the hinged face cap allows for quick, front-loaded battery changes without detaching the light from the firearm
- High-Candela Beam: Designed for long-range illumination, this powerful beam enhances visibility in low-light environments
- Interchangeable Switches: Users can customize their setup with switch options tailored to different handling preferences
- Programmable Strobe Mode: Offers an optional strobe function that can be activated or disabled based on user needs
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HP-X USB 1300 Lumen LED Weapon Light
- Rail Locating Keys
- 2 SL-B9 Battery Packs
- USB-C Cord