01:37
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro
1 of 9 images
Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range Gun Light w/Remote Switch, Tail Switch, M-LOK Mount, Mounting Hardware, 2 CR123A Lithium Batteries, Black, 88126
2 of 9 images
Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range Gun Light w/Remote Switch, Tail Switch, M-LOK Mount, Mounting Hardware, 2 CR123A Lithium Batteries, Black, 88126
3 of 9 images
Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range Gun Light w/Remote Switch, Tail Switch, M-LOK Mount, Mounting Hardware, 2 CR123A Lithium Batteries, Black, 88126
4 of 9 images
Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range Gun Light w/Remote Switch, Tail Switch, M-LOK Mount, Mounting Hardware, 2 CR123A Lithium Batteries, Black, 88126
5 of 9 images
Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range Gun Light w/Remote Switch, Tail Switch, M-LOK Mount, Mounting Hardware, 2 CR123A Lithium Batteries, Black, 88126
6 of 9 images
Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range Gun Light w/Remote Switch, Tail Switch, M-LOK Mount, Mounting Hardware, 2 CR123A Lithium Batteries, Black, 88126
7 of 9 images
Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range Gun Light w/Remote Switch, Tail Switch, M-LOK Mount, Mounting Hardware, 2 CR123A Lithium Batteries, Black, 88126
8 of 9 images
Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range Gun Light w/Remote Switch, Tail Switch, M-LOK Mount, Mounting Hardware, 2 CR123A Lithium Batteries, Black, 88126
9 of 9 images
Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range Gun Light w/Remote Switch, Tail Switch, M-LOK Mount, Mounting Hardware, 2 CR123A Lithium Batteries, Black, 88126
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
In Stock
2 Models AvailableBattery Type
All
Additional Features
All
Search
List: $277.76Save 43%
$159.49
List: $297.92Save 44%
$165.49
Product Info for Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range 1000 Lumens Gun Light w/Remote Switch
The ProTac Rail Mount HL-X Pro is a long range, low-profile, gun-mounted light that produces 50,000 candela and shines for 447 meters. Its Jack-Cap tail cap switch offers operational switch redundancy with both push-button operation or remote pressure switch operation.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range 1000 Lumens Gun Light w/Remote Switch:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 330 m |
| Length: | 5.4 in |
| Weight: | 6.6 oz, 7.2 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Charger Type: | USB |
Features of Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range 1000 Lumens Gun Light w/Remote Switch
- Switch to Low mode for 24 hours runtime
Package Contents:
- Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range 1000 Lumens Gun Light w/Remote Switch
