Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser
Equip your handgun with a Streamlight TLR-8 A Weapon Light and Laser to illuminate your surroundings while searching the field for perps or getting in some nighttime practice rounds. Streamlight crafted these Tactical Flashlights with a "safe off" feature that prevents accidental activation, ensuring you don't give away your position. The Streamlight TLR-8 A Weapon Light w/ High or Low Switch is IPX4 water-resistant and easily mounts to a variety of weapons using the included key kit. Pick up this Streamlight TLR-8 A Gun Light and Laser to get a compact yet powerful illumination tool for your firearm.![]()
Specifications for Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 140 m |
| Length: | 2.58 in |
| Weight: | 2.64 oz |
| Battery Life: | 1.5 Hours |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Rail |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser
- 3 modes: LED only, LED/laser combo, Laser only
- 500 lumens; 140m beam; runs 1.5 hours (light only or light/laser combo)
- Ambidextrous on/off rear switch in two configurations, low or high, to match your shooting style
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
- Securely fits a broad range of full-sized and compact guns
- Multi-fuel: Uses one rechargeable SL-B9 battery pack or one CR123A lithium battery (included)
- Safe off feature on bezel prevents accidental activation; saves batteries
Package Contents:
- Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser
- (1) CR123A lithium battery
- High and low switches
- Multi-tool
- Key kit
