Tap Tap to Zoom
- Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69889
- Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69889
- Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69889
- Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69889
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Included Accessories:
- Dual Remote Pressure Switch
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-TLR1-69889
MPN: 69889
UPC: 080926698895
Product Info for Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit
Whether you're attempting to locate suspects at night or clearing a dark room, the Streamlight TLR-1 HL 1000 Lumen LED Tactical Weapon Light w/ Dual Remote Switch provides the reliable illumination you need in low-light environments. Streamlight constructed these Tactical Flashlights with an ambidextrous switch that allows you to seamlessly swap between momentary, constant-on, and off modes. You can conceal carry your firearm with ease using the Streamlight TLR-1 HL 1000 Lumen LED Waterproof Tactical Weapon Light since it is compatible with most light bearing holsters. Improve your vision in the dark by equipping a powerful Streamlight TLR-1 HL 1000 Lumen LED Waterproof Tactical Weapon Light.![]()
Specifications for Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 283 m |
| Length: | 3.39 in |
| Weight: | 4.32 oz |
| Battery Life: | 1 - 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Dual Remote Pressure Switch |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Width: | 1.47 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 1.44 in |
| Operating Temperature: | -40 - 120 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
Features of Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit
- Rail clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of the muzzle
- Mounts directly to handguns with Glock-style rails and to all MIL-STD-1913 (Picatinny) rails
- Includes keys for Glock-style, Picatinny, Beretta 90two, S&W 99 and S&W TSW and Sig P320
- Durable, anodized machined aluminum construction
- Ambidextrous momentary/steady on/off switch
- User programmable strobe can be enabled/disabled
- Engineered optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
- Fits existing light bearing holsters
- IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes
- Dual Remote Kit includes TLR-1 HL with Safe Off Tail switch, Dual Remote Pressure Switch, (2) Mounting Clips, 3.75-inch Adhesive pad, (2 each) 11in; 8in & 4in Cable Ties & Instructions
- Powered by two CR123A lithium batteries (included)
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit
- 1 x Remote Door Switch
- 1 x Remote Pressure Switch
- 2 x Mounting Clips
- 2 x CR132A Lithium Batteries
