Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight Bandit LED Rechargeable Headlamp
The Streamlight Bandit - a lightweight, low-profile headlamp designed just for you. It is USB rechargeable and provides 180 lumens of widespread white light. Features/Specifications: White LED with high, low and emergency flash: High 180 lumens, runs 2 hours; Low 35 lumens, runs 9.5 hours. Red LED: High 45 lumens, runs 2.5 hours; Low 10 lumens, runs 10 hours. Green LED: High 135 lumens, runs 3 hours; Low 25 lumens, runs 13.5 hours.![]()
Specifications for Streamlight Bandit LED Rechargeable Headlamp:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Color: | Coyote |
| Beam Color: | White |
| Included Accessories: | Visor clip, 5in USB cord and elastic headstrap |
| Battery Type: | Lithium Polymer, Rechargeable |
| Bulb Type: | LED |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Weight: | 1.3 oz |
| Battery Life: | 2 - 9.5 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Battery Charge Time: | 2.5 hour |
| Overall Length: | 3 in |
| Charger Type: | USB |
Features of Streamlight Bandit Rechargeable 180 Lumen LED Headlamp:
- Lightweight, low-profile, USB rechargeable headlamp.
- Ultra-bright white COB LED produces 180 Lumens on High and Flash, 35 Lumens on Low.
- Produces bright, evenly diffused light with less shadow than spot beams.
- Beam doesn't bounce.
- Floods work area with light; ideal for close-up tasks.
- USB rechargeable lithium polymer battery charges in approximately 2.5 hours.
- Conveniently charges via USB power source.
- Includes 5-inch Micro-USB cord.
- Charge port protected by tethered rubber cover.
- Multi-function push-button switch with charge indicator. Shines red when charging, green when charged.
- Adjustable elastic headstrap.
- Impact resistant polycarbonate body and lens construction.
- 2 meter impact resistance tested.
- Waterproof rating IPX-4 - weather resistant.
- Limited Lifetime Warranty.
Package Contents:
- Streamlight Bandit LED Rechargeable Headlamp
