1 of 2 images
Schrade Old Timer Cave Bear Lockback
2 of 2 images
Schrade Old Timer Cave Bear Lockback
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Brown Sawcut Bone
- Color:
- Brown
Code: SRD-KN-SCH1187281-1187281
MPN: 1187281
UPC: 661120653028
List: $43.99Save 14%
$37.99
Product Info for Schrade Old Timer Cave Bear Lockback 4.00 in Stainless Steel Folding Knife
5" (12.7cm) closed. 4" (10.16cm) satin finish 7Cr17MoV stainless clip point blade. Brown sawcut bone handle. Brass bolster(s). Inlay shield. Black leather belt sheath. Boxed with hanging tab.![]()
Specifications for Schrade Old Timer Cave Bear Lockback 4.00 in Stainless Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Schrade |
| Blade Length: | 4 in |
| Closed Length: | 127 mm |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Color: | Brown Sawcut Bone |
| Weight: | 0.74 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Brown |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Schrade Old Timer Cave Bear Lockback