Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Overall Length:
- 6.75 in
- Blade Shape:
- Drop Point, Gut Hook
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- Rubber
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Green/Black
- Handle Finish:
- Rubber Overmolded
Code: SRD-KN1-CPO90-1159330
MPN: 1159330
UPC: 661120650829
Product Info for Schrade Isolate Ultimate Gut Hook Fixed Blade Knife
The Isolate series of hunting knives is designed for the hunter who is uncompromising about the need of having a lightweight, durable and ultra sharp hunting companion. Designed in Columbia, MO using AUS-10 steel, full-tang construction and non-slip TPR handles, the Isolate series of knives makes quick work of your success in the field and is built for a lifetime of use.![]()
Specifications for Schrade Isolate Ultimate Gut Hook Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Schrade |
| Blade Length: | 3 in |
| Overall Length: | 6.75 in |
| Blade Shape: | Gut Hook, Drop Point |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Rubber |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Green/Black |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Handle Finish: | Rubber Overmolded |
Features of Schrade Isolate Ultimate Gut Hook Fixed Blade Knife
- Non-slip TPR handles
- Lightweight, durable and ultra sharp
Package Contents:
- Schrade Isolate Ultimate Gut Hook Fixed Blade Knife