Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.75 in
- Overall Length:
- 6.25 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- D2 Steel
- Handle Material:
- Rubber
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black
Code: SRD-KN1-CPO9-1182521
MPN: 1182521
UPC: 661120650997
Product Info for Schrade Adder Fixed Blade
The Adder hunting knife from Schrade lives fully up to its name. Consisting of a large, triangular and functional AUS-10 blade, non-slip rubberized handle, and a compact and lightweight design, the Adder is the perfection hunting companion whether you are in the woods of MIssouri or the mountains of Colorado. Backed by a limited lifetime warranty, the Adder is ready for every challenge thrown its way.![]()
Specifications for Schrade Adder Fixed Blade:
| Manufacturer: | Schrade |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Overall Length: | 6.25 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | D2 Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Rubber |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 3.4 oz |
Package Contents:
- Schrade Adder Fixed Blade