Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 14 in
- Overall Length:
- 20.75 in
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Material:
- Rubber
- Blade Finish:
- Black Oxide
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Matte
Code: SRD-KN1-CPO44-1182528
MPN: 1182528
UPC: 661120651628
Product Info for Schrade Decimate Sawback Fixed Knife
Designed in Columbia, MO for the ultimate decimation of brush, weeds and other obstacles that keep you from enjoying the outdoors, the Decimate series of machetes from Schrade makes no excuses and refuses to back down from a challenge. Featuring 3CR steel and a non-slip rubberized handle, the Decimate lineup is designed for hours of cleanup.![]()
Specifications for Schrade Decimate Sawback Fixed Knife:
| Manufacturer: | Schrade |
| Blade Length: | 14 in |
| Overall Length: | 20.75 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Rubber |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Matte |
| Weight: | 20.2 oz |
Package Contents:
- Schrade Decimate Sawback Fixed Knife