Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Dimensions (HxWxL)-5.5 x 8.1 x 3.7, Eyecups-Cylindrical, Luminosity-51, Optics System - High Contrast, Rubber Armoring-NBR Long Life, Special Features-Mil Ranging Reticle
- Included Accessories:
- Neck Strap, Objective Covers
Code: ST-BI-2690-2690
MPN: 2690
UPC: 840229102259
Product Info for Steiner Military M750rc 7x50 Porro Prism Binocular
Ensure a complete and accurate mission when equipped with these Steiner 7x50 M750rc Commander Military Binoculars. Steiner constructed these Military Binoculars in a rugged Makrolon polycarbonate housing complete with NBR Long Life rubber armoring to create an outstandingly durable chassis that can survive 11 Gs of impact. What makes these Steiner 7x50mm M750rc Commander Military Ranging Binoculars stand out among the pack is the illuminated HD-stabilized compass that keeps you on the right path. Plus, a range finding reticle helps you calculate distances and heights from afar to plan your next move with pure precision. Fully multi-coated optics combined with a large objective bring you mid-90% light transmission for the brightest and highest contrast images possible to assist your mission. These specs are fogproof for clear views at all times, and the cylindrical eyecups shield your eyes from wind, sunlight, and debris for use in all types of field conditions. Pick up your pair of Steiner 7x50 M750rc Commander Military Porro Prism Binoculars and lead your squad to victory.![]()
Specifications for Steiner Military M750rc 7x50 Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Green |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 22 mm |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 392 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Auto Focus |
| Twilight Factor: | 18.7 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 66 ft |
| Diopter Adjustment Range: | +/- 5 dpt |
| Weather Resistance: | Water Resistant, Yes |
| Water Resistant Mark: | 16 ft |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Length: | 12 in |
| Weight: | 39.7 oz |
| Finish: | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Optics System - High Contrast, Eyecups-Cylindrical, Rubber Armoring-NBR Long Life, Dimensions (HxWxL)-5.5 x 8.1 x 3.7, Special Features-Mil Ranging Reticle, Luminosity-51 |
| Included Accessories: | Neck Strap, Objective Covers |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 8.1 in |
| Zoom: | No |
| Country of Origin: | Germany |
| Fogproof: | Yes |
| Height: | 5.5 in |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Size Class: | Standard |
| Shockproof: | Yes |
Features of Steiner Military M750rc 7x50 Porro Prism Binocular:
- Floating Prism System uses flexible silicone lens mount to absorb severe shock, impact and abuse without damage
- Multi-coated optics
- Sports-Auto Focus System lets you focus each eyepiece to your vision once, then keeps images razor sharp from 20 yards to infinity
- N2 Injection system seals 14-psi pressurized dry nitrogen into the optic, for fogproof clarity
- Cylindrical Eyecups shield the eyes from sun, grit and wind
- NBR Rubber Armoring is durable, slip-proof and noiseless
- Durable polycarbonate Makrolon housing
- Ranging Reticle
- Illuminated HD-stabilized compass
Package Contents:
- Steiner Military M750rc 7x50 Porro Prism Binocular
- Neck Strap
- Objective Covers
