Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for Steiner Tactical T1042 10x42 Roof Prism Binocular
Steiner T42 Tactical 10x42 Binoculars can survive anything with its features, ergonomics, rugged reliability and visual excellence that are unsurpassed anywhere. This binocular manufactured by the experts at Steiner possesses a reputation for tactical-worthy performance, toughness and dependability. The Steiner T42 Tactical 10x42 Binocular puts you closer to the action, with a wide field of view that provides greater situational awareness. Fully multi-coated lenses provide crisp, bright images and little eye fatigue. Whether on border surveillance, patrol car optics, and tactical ops, Steiner T42 Surveillance 10x42mm Binoculars will serve you well.![]()
Specifications for Steiner Tactical T1042 10x42 Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Charcoal |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 317 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | High Definition |
| Binoculars Focus System: | Fast Close Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | +/- 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 26.7 oz |
| Finish: | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Lightweight & Streamlined |
| Included Accessories: | Rain Guard, Objective Covers, Cleaning Cloth, Shoulder Strap, Case, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Size Class: | Standard |
| Zoom: | No |
| Size: | Full Size |
Features of Steiner Tactical T1042 10x42 Roof Prism Binocular:
- Fully waterproof
- 10x power
- Rugged design
- Superior imaging
Package Contents:
- Steiner Tactical T1042 10x42 Roof Prism Binocular
- Case
- Cleaning Cloth
- Neck Strap
- Objective Covers
- Rain Guard
- Shoulder Strap
