00:31
03:09
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Hunting with Steiner Optics
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Steiner Defining Moments
1 of 2 images
Steiner Tactical T750 7x50 Porro Prism Binocular, Charcoal, 2052
2 of 2 images
Steiner 7x50mm Tactical T750 Binocular, Charcoal, 2052
Tap Tap to Zoom
Product Videos
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Quality
All
Search
List: $597.99Save 13%
$519.99
List: $597.99Save 43%
$338.97
Product Info for Steiner Tactical T750 7x50 Porro Prism Binocular
Steiner Military Binoculars 10x power and bright image perfect for sniper/spotters, border surveillance, patrol car optics, and tactical ops day and nigh![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Steiner Tactical T750 7x50 Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Charcoal |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 356 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Close Focus: | 66 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Weight: | 20.5 oz |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Included Accessories: | 2xObjective Lens Cap, Carrying Case, Ocular Rainguard, Neoprene Neck Strap, Limited Lifetime Warranty |
| Magnification Type: | Fixed |
| Light Transmission: | 96 % |
Features of Steiner Tactical T750 7x50 Porro Prism Binocular:
- SPORTS-AUTO FOCUS - Set each eyepiece to your vision and everything from 20 yards to infinity is razor sharp-day or night.
- BEST IN INDUSTRY LIGHT TRANSMISSION (96+%) - Industry's highest light transmission, night surveillance takes on a new dimension.
- MILITARY RUGGEDNESS PRECISION AND PERFORMANCE - Provide more than half a century of battle-proven reliability and built to perform in the toughest conditions.
Package Contents:
- Steiner Tactical T750 7x50 Porro Prism Binocular
