1 of 3 images
Steiner 8x56mm Tactical T856R Binocular, Porro, Charcoal, 2053
2 of 3 images
Steiner Tactical with Reticle T856r 8x56 Binocular, Charcoal, 2053
3 of 3 images
Steiner 8x56mm Tactical T856R Binocular, Porro, Charcoal, 2053
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Charcoal
- Included Accessories:
- 2xObjective Lens Cap, Carrying Case, Limited Lifetime Warranty, Neoprene Neck Strap, Ocular Rainguard
Code: ST-BI-BST209-2053
MPN: 2053
UPC: 840229104697
List: $1,499.99Save $140.00
$1,359.99
Product Info for Steiner Tactical with Reticle T856r 8x56 Porro Prism Binocular
The next evolutionary step in lowlight binoculars. This technology, combined with Steiners Sports-Auto Focus produces the ultimate optic for low-light oberservation. Light transmission of 96%+![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Steiner Tactical with Reticle T856r 8x56 Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Charcoal |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Prism System: | Porro |
| Eye Relief: | 24.4 mm |
| Exit Pupil: | 7 mm |
| Field of View, Linear: | 441 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 67 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Close Focus: | 22 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Weight: | 20.5 oz |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Included Accessories: | Carrying Case, 2xObjective Lens Cap, Ocular Rainguard, Neoprene Neck Strap, Limited Lifetime Warranty |
| Magnification Type: | Fixed |
| Country of Origin: | Germany |
| Operating Temperature: | -40 - 175 Fahrenheit |
| Light Transmission: | 96 % |
Features of Steiner Tactical with Reticle T856r 8x56 Porro Prism Binocular:
- SUMR RETICLE - The Steiner Universal Milling Reticle offers fine graduations for accurately measuring target size or distance.
- SPORTS-AUTO FOCUS - Set each eyepiece to your vision and everything from 20 yards to infinity is razor sharp-day or night.
- BEST IN INDUSTRY LIGHT TRANSMISSION (96+%) - Industrys highest light transmission, night surveillance takes on a new dimension.
- MILITARY RUGGEDNESS PRECISION AND PERFORMANCE - Provide more than half a century of battle-proven reliability and built to perform in the toughest conditions.
Package Contents:
- Steiner Tactical with Reticle T856r 8x56 Porro Prism Binocular
