1 of 3 images
Steiner H6Xi 2-12x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, MHR-MOA Reticle, Black, 8780
2 of 3 images
Steiner H6Xi 2-12x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, MHR-MOA Reticle, Black, 8780
3 of 3 images
Steiner H6Xi 2-12x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, MHR-MOA Reticle, Black, 8780
Tap Tap to Zoom
Documents
- Reticle:
- Mil Hunting Reticle (MHR)
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 23.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Parallax:
- 25 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: ST-RS-ST01-8780
MPN: 8780
UPC: 000381887801
List: $1,609.99Save 13%
$1,399.99
Product Info for Steiner H6Xi 2-12x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
The H6Xi Riflescopes Series Offers The Ultimate Combination Of Precision Ruggedness And Versatility.![]()
Specifications for Steiner H6Xi 2-12x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Steiner |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 2 - 12 x |
| Reticle: | Mil Hunting Reticle (MHR) |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte Black |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | USA |
Features of Steiner H6Xi 2-12x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
- Born from the T6XI
- 92% light transmission
- HD glass
- Wide field of view
- Lightweight design
- 6x optical system
- Locking diopter
Package Contents:
- Steiner H6Xi 2-12x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane