1 of 3 images
Steiner H6Xi 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, MHR-MOA Reticle, Black, 8786
2 of 3 images
Steiner H6Xi 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, MHR-MOA Reticle, Black, 8786
3 of 3 images
Steiner H6Xi 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, MHR-MOA Reticle, Black, 8786
Tap Tap to Zoom
Documents
In Stock
3 Models AvailableCondition
All
Search
List: $1,724.99Save 33%
$1,148.43
List: $1,724.99Save 30%
$1,211.95
List: $1,724.99Save 13%
$1,499.99
Product Info for Steiner H6Xi 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
The H6Xi Riflescopes Series Offers The Ultimate Combination Of Precision Ruggedness And Versatility.![]()
Specifications for Steiner H6Xi 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Steiner |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | Mil Hunting Reticle (MHR) |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte Black |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Steiner H6Xi 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
- Born from the T6XI
- 92% light transmission
- HD glass
- Wide field of view
- Lightweight design
- 6x optical system
- Locking diopter
Package Contents:
- Steiner H6Xi 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane