Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- DMR8I
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- Refurbished
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60/26 Mil Rad
Code: ST-RS-STE577-8723-REFURB
MPN: 8723-REFURB
Product Info for Steiner M8Xi 1-8x24 mm Rifle Scope, 34 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
Based on the outstanding success of the M5Xi - used today by Special Forces around the globe - Steiner sets a new benchmark with the ultimate DMR (Designated Marksman Rifle Scope) M8Xi 1-8x24 with an 8x zoom and an outstanding field of view (4.8-34.2 m at 100 m).![]()
The 8x zoom gives the operator more flexibility and a higher resolution from close quarter to mid-range scenarios while the large field of view and the outstanding optical quality create a perfect overview of the surroundings at all times.
The new M8Xi 1-8x24 has been designed to resist the toughest conditions, and is covered by the Heritage warranty.
Specifications for Steiner M8Xi 1-8x24 mm Rifle Scope, 34 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Steiner |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | DMR8I |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 10.4 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.8 - 34.2 m at 100 m |
| Eye Relief: | 3.43 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.8 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 6 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 6 in |
| Focus Range: | 100 m |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Anti-reflection Coating |
| Light Transmission: | 94 % |
| Brightness Settings: | 11 |
| Operating Temperature: | -40 - 160 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 20 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | Refurbished |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60/26 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features:
- Short overall length of the scope creates more rail space for clip-on devices (e.g. thermal imaging or night vision devices) for superior operational capabilities in any combat situation.
- CCW Configuration low profile turrets provide outstanding situational awareness and additional mounting options for add-ons and accessories.
- Enhanced legendary Steiner ruggedness: The new Steiner M7Xi IFS inherited and enhanced the legendary Steiner ruggedness. The M7Xi IFS is waterproof up to 20 m (66Feet) and the operating temperature range is -40°C to +64°C. It can withstand up to 900Gs.
- Precise Windage/Elevation Adjustment is easy and immediate for repeated accuracy, with tactile click-by-click feedback you can hear and feel and second rotation indicator.
- One-Piece 34mm Tube: Increases strength and reliability and provides greater elevation and windage adjustments for longer ranges.
Package Contents:
- Steiner M8Xi 1-8x24 mm Rifle Scope, 34 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
