Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Condition:
- New
Code: ST-THR-NHS35G2-9526
MPN: 9526
Product Info for Steiner Nighthunter S35 Gen II Thermal Imaging Rifle Scope
Experience exceptional performance on the darkest of nights with crisp, clear images with the Steiner S35 Nighthunter thermal riflescope, powered by Quantum Vision. Easily detect coyotes and pigs past 2,000 yards and recognize within 500 yards taking predator and invasive species control to the next level. Designed to operate in all conditions. Customize color output, including Amber and display settings to maximize eye comfort on long nights behind the scope. Features 6 reticle colors- white hot, black hot, iron red, fire, adjustable red hot and amber; 10 reticle brightness settings; 9 different reticles; hot spot tracking; 2.4 GHZ WiFi; 5 bullet or rifle profiles; three scene modes; PIP; stadiametric rangefinder and scene and shutter calibration modes. Mobile app Connectivity.![]()
Specifications for Steiner Nighthunter S35 Gen II Thermal Imaging Rifle Scope:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Night Vision Generation: | 2 |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Display Resolution: | 1280x960 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Reticle: | 9 |
| Illumination Type: | OLED |
| Illumination Color: | Red, Black, White, Amber |
| Eye Relief: | 40 mm |
| Range of Detection: | 2000 yds |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Attachment Type: | Quick Detach |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 9 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 120 mm |
| Weight: | 460 g |
| Condition: | New |
| Battery Quantity: | 2 |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 35 mK NETD |
Package Contents:
- Steiner Nighthunter S35 Gen II Thermal Imaging Rifle Scope