Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican Storm Cases - iM2370 - Airline - Carry On - No Foam - Cubed Foam - Padded Divider - Computer Tray - w/o wheels
Pick your insert preference and keep your gear safe and secure when using these Pelican Storm Cases - iM2370. What makes these Pelican Travel Cases stand out are the unique press and pull latches that automatically lock when closed but easily open with a light touch. These Pelican iM2370 Storm Travel Cases feature an injection molded HPX resin construction that is chemical resistant, corrosion resistant, airtight, watertight, and dust proof. Easily travel anywhere with these cases since they meet carry-on luggage regulations. You can also lock up the contents using the two padlock compatible hasps or the two integrated key lockable latches. Snag any of these Pelican iM2370 Storm Protective Cases and bring your gear on-the-go with the toughest storage options available.![]()
Specifications for Pelican Storm Cases - iM2370 - Airline - Carry On - No Foam - Cubed Foam - Padded Divider - Computer Tray - w/o wheels:
| Manufacturer: | Pelican |
| Color: | Black |
| Depth/Thickness: | 5.8 in |
| Length: | 20 in |
| Width: | 14.7 in |
| Fabric/Material: | Injection Molded HPX High Performance Resin |
| Pack Volume: | 19 liters |
| Additional Features: | Dustproof, Watertight, Crushproof |
| Weight: | 5.7 lb |
| Internal Dimensions: | 18.20 x 12.10 x 5.20 in |
Features of Pelican Storm Cases - iM2370:
- Two Integrated Key Lockable Latches
- Two Easy To Open Press & Pull Latches
- Double-layered Soft-grip Handle
- Two Padlockable Hasps
- Vortex Valve
- Powerful Hinges
- Meets Carry-on Regulations
- Lightweight Strong HPX Resin
- Watertight
- Dustproof
- Guaranteed For Life
Package Contents:
- Pelican Storm Cases - iM2370