Tap Tap to Zoom
- Color:
- Kangaroo
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 38 in
- Height:
- 12.5 in
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
Code: T5-GC-5-566870191SZ-56687-134-1SZ
MPN: 56687-134-1SZ
UPC: 888579442885
Product Info for 5.11 Tactical 36in Single Rifle Case
Your new go-to rifle case comes with all the right stuff for a trip to the range or out on exercises. Fully padded with external MOLLE webbing and Gear Set compatibility so you can Always Be Ready with extra mags or attachments. On the inside, you have removeable rifle retention straps as well as padded butt stock and muzzle sleeves to protect your firearm. Provides excellent carry-ability with a comfortable padded handle and removable shoulder strap. Whether you're planning a day of sport shooting or an overseas mission, this case has your six.![]()
Specifications for 5.11 Tactical 36in Single Rifle Case:
| Manufacturer: | 5.11 Tactical |
| Color: | Kangaroo |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 38 in |
| Height: | 12.5 in |
| Weight: | 1.1 kg |
| Fastener/Closure Type: | MOLLE |
| Padding: | Yes |
| Depth/Thickness: | 3 in |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Internal Length: | 36 in |
Features of 5.11 Tactical 36in Single Rifle Case
- Fully padded rifle case
- External web MOLLE for pouch attachment
- Gear Set compatible
- 4x4 loop and 6x1 name tape
- Top carry handle, removable shoulder strap
- Internal padded muzzle and butt stock sleeve
- Internal rifle retention with dual removable straps
- Abrasion resistant external webbing perimeter
- YKK lockable zippers
- 5.11 signature Center Line design
Package Contents:
- 5.11 Tactical 36in Single Rifle Case