Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Size:
- One Size
- Pack Volume:
- 2.1 liters
- Width:
- 6 in
- Height:
- 6 in
- Accessory Attachment System:
- MOLLE
Code: T5-P2-66POUCH-58713-019-1-SZ
MPN: 58713-019-1 SZ
UPC: 888579913217
Product Info for 5.11 Tactical 6.6 Pouches
The 5.11 Tactical 6.6 Pouch is an excellent accessory that will hold all your important items. The Universal Pouches from 5.11 Tactical is made of 1000D Nylon material for a durable exterior that will help protect the inner components. These 5.11 Tactical 6.6 Pouches are just the right size for your small mission essential items. The 5.11 Tactical 6.6 Pouch is available in three different styles; REGULAR, PADDED (5mm interior padding), and MEDIC (medic logo on front).![]()
Specifications for 5.11 Tactical 6.6 Pouches:
| Manufacturer: | 5.11 Tactical |
| Color: | Black |
| Size: | One Size |
| Fabric/Material: | 1000D Nylon |
| Pack Application: | Tactical |
| Pack Volume: | 2.1 liters |
| Internal Width: | 6 in |
| Internal Height: | 6 in |
| Internal Depth/Thickness: | 3 in |
| Width: | 6 in |
| Height: | 6 in |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Depth/Thickness: | 3 in |
| Application: | Tactical |
Features of 5.11 Tactical 6.6 Pouches
- Integrates with 5.11 Bags, packs, and duffels
- MOLLE / 5.11 SlickStick web platform compatible
- Molded grip pull for gloved accessibility
Package Contents:
- 5.11 Tactical 6.6 Pouches