Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 12 in
- Width:
- 2 in
- Height:
- 29 in
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
Code: T5-GC-LVM4S18L-56474ABR-019-1-SZ
MPN: 56474ABR-019-1 SZ
UPC: 888579884982
Product Info for 5.11 Tactical LV M4 Shorty Gun Case
The LV M4 Shorty is the ideal, low-vis solution for transporting up to a 29in rifle. With just the switch of a strap, you can wear it as backpack or a crossbody bag. This pack makes it easy to stay organized, too. Its front compartment features a laser-cut loop panel and internal mesh pocket. There's a top fleece-lined pocket to keep your eye protection secure, or flip the pocket inside out to hold your ID panel/patch. Stay ready and under the radar with the LV M4 Shorty.![]()
Specifications for 5.11 Tactical LV M4 Shorty Gun Case:
| Manufacturer: | 5.11 Tactical |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 840D Nylon |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 12 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 29 in |
| Weight: | 3 lb |
| Padding: | Shoulder Straps |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Pack Volume: | 18.3 liters |
| Pack Application: | Tactical |
| Pack Type: | Backpack |
| Gender: | Unisex |
Features of 5.11 Tactical LV M4 Shorty Gun Case
- Named best bag of SHOT Show 2019 by Everydaycarry.com
- Padded shoulder straps convert from backpack to crossbody
- Discrete/tuckable logo
- Grab handles
- 5.11's signature CenterLine design
Package Contents:
- 5.11 Tactical LV M4 Shorty Gun Case