Tap Tap to Zoom
- Color:
- Storm
- Width:
- 6 in
- Height:
- 8 in
Code: T5-P2-5-56704-56704-092-1SZ
MPN: 56704-092-1SZ
UPC: 888579471458
Product Info for 5.11 Tactical Flex Drop 2.0 Pouch
A mission ready pouch for your loadout. Updated dropped pouch closure system for quick storage and deployment. Comes with Flex-HT stacked webbing and TPU coated straps to give you mounting capabilities for any platform. Elastic bandoliers for attaching accessories make this pouch versatile and essential for the Always Be Ready lifestyle.![]()
Specifications for 5.11 Tactical Flex Drop 2.0 Pouch:
| Manufacturer: | 5.11 Tactical |
| Color: | Storm |
| Fabric/Material: | 500D Nylon |
| Pack Application: | Tactical |
| Width: | 6 in |
| Height: | 8 in |
| Attachment Type: | Webbing |
| Depth/Thickness: | 4 in |
Features of 5.11 Tactical Flex Drop 2.0 Pouch
- Packable drop pouch with stretch woven zippered pocket
- One handed hook and bungee tab quick closure
- Quick stash stretch woven pocket
- Flex-HT stacked webbing on back for mounting versatility
- Flex-HT TPU coated straps for easy weaving to all platforms
- Drain hole on bottom panel
- Duraflex G.C. snap
Package Contents:
- 5.11 Tactical Flex Drop 2.0 Pouch