Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 30 - 60 Hz
- Resolution:
- 640x480 pixels
Code: TJ-THR-IRMO-250XR
MPN: IRMO-250XR
UPC: 719307800762
Product Info for Trijicon Electro Optics IR PATROL M250XR 4.5-8x60mm Thermal Weapon Sight
Meet the Trijicon Electro Optics IR PATROL M250XR Thermal Weapon Sight — a compact yet powerful scope designed specifically for tactical situations. Trijicon manufactures these Thermal Imaging from 6061 Aircraft-grade aluminum and uses nitrogen purging for waterproof function. The Trijicon Electro Optics IR PATROL M250XR Thermal Scope has intuitive, ergonomic controls to put advanced IR technology and 4.5 to 8x magnification in the palm of your hand. When your mission demands the best, choose the Trijicon Electro Optics IR PATROL M250XR Thermal 4.5-8x60mm Weapon Sight.![]()
Specifications for Trijicon Electro Optics IR PATROL M250XR 4.5-8x60mm Thermal Weapon Sight:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 4.5 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Refresh Rate: | 30 - 60 Hz |
| Resolution: | 640x480 pixels |
| Eye Relief: | 27 mm |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
| Battery Type: | CR123 |
| Battery Life: | 1 - 3.5 hours |
| Operating Temperature: | 0 - 55 Celsius |
| Length: | 5.95 in |
| Width: | 2.95 in |
| Height: | 2 in |
| Weight: | 27.02 oz |
| Finish: | Matte |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Trijicon Electro Optics IR PATROL M250XR 4.5-8x60mm Thermal Weapon Sight IRMO-250XR:
- Fully ruggedized, weatherproof, multidirectional thumbstick control is large and easy to find in complete darkness.
- Edge Detect Tactical Mode projects a fraction of the brightness of other modes to protect against night blindness caused by light from the screen.
- Maxpol Polarity easy to control polarity mode lets you switch between 3 levels of white hot and 3 levels of black hot displays.
- Helmet Mount Hands Free Observation: Take advantage of the lightweight design and fast, 60 Hz frame-rate system that is optimized for helmet mounting.
- 60mm F/1.25 Objective Lens
- 4.5 Optical Zoom/8x Digital Zoom
- Stadiametric Rangefinder
- Uncooled VOx (Vanadium Oxide) Sensor Type
- Thermal Sensitivity <50mk
- Monochrome Digital OLED Display Type
- Digital Contrast Enhancement
- Start Up Time Approximately 5 Seconds
- Video Output Analog RS-170 (with Optional Cable)
- Storage Temperature Range -45 to +75 C
- Full 640x480 thermal imager.
- 12 micron pixel pitch.
- Manual user focus control.
- 30 Hz and 60 Hz frame rates.
- GASIR objective lens.
- Tested to MIL-STD-810G methods and procedures.
- 6061 Aircraft-grade aluminum package.
- Waterproof to 1 meter.
- Nitrogen filled.
- Intuitive menu system.
- Included eye guard.
- Handheld or helmet-mounted use.
- Includes Wilcox shoe interface for helmet mounting.
Package Contents:
- Trijicon Electro Optics IR PATROL M250XR 4.5-8x60mm Thermal Weapon Sight IRMO-250XR