1 of 11 images
Trijicon Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set, No Tritium, for FN 509, Black, FN404-C-601158
2 of 11 images
Trijicon Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set, No Tritium, for FN 509, Black, FN404-C-601158
3 of 11 images
Trijicon Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set, No Tritium, for FN 509, Black, FN404-C-601158
4 of 11 images
Trijicon Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set, No Tritium, for FN 509, Black, FN404-C-601158
5 of 11 images
Trijicon Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set, No Tritium, for FN 509, Black, FN404-C-601158
6 of 11 images
Trijicon Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set, No Tritium, for FN 509, Black, FN404-C-601158
7 of 11 images
Trijicon Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set, No Tritium, for FN 509, Black, FN404-C-601158
8 of 11 images
Trijicon Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set, No Tritium, for FN 509, Black, FN404-C-601158
9 of 11 images
Trijicon Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set, No Tritium, for FN 509, Black, FN404-C-601158
10 of 11 images
Trijicon Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set, No Tritium, for FN 509, Black, FN404-C-601158
11 of 11 images
Trijicon Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set, No Tritium, for FN 509, Black, FN404-C-601158
Tap Tap to Zoom
- Gun Make:
- FN Herstal
- Gun Model:
- FN 509
- Color:
- Black
- Front Sight Color:
- Black
- Rear Sight Color:
- Black
- Front Blade Height:
- 0.462 in
- Rear Blade Height:
- 0.443 in
- Illumination Color:
- Green
Code: TJ-AP-TJCN09-FN404-C-601158
MPN: FN404-C-601158
UPC: 719307622265
List: $145.00Save 14%
$123.99
Product Info for Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set
Trijicon Bright & Toughâ„¢ SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set No Tritium - for FN 509â„¢![]()
Specifications for Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Gun Make: | FN Herstal |
| Gun Model: | FN 509 |
| Color: | Black |
| Front Sight Color: | Black |
| Rear Sight Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Pistol |
| Attachment Type: | Standard Mount |
| Front Blade Height: | 0.462 in |
| Rear Blade Height: | 0.443 in |
| Height: | 0.525 in |
| Illumination Type: | Tritium |
| Illumination Color: | Green |
| Brightness Settings: | 0 |
Features of Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set:
- Fits: FN 509 Pistols.
- Torque Spec: to mount plate to slide: 11 in. / lbs.
- Note: Professional Installation Recommended.
Package Contents:
- Trijicon Bright & Tough SRO/RMR HD Mount/Integrated Night Sight Set