Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Red Dot Sights-Footprint:
- MRO
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- 1x Installtion Booklet, 2x Hex Key, 4x Screws
Code: TJ-RMT-MRDOF-AC32081
MPN: AC32081
UPC: 719307630734
Product Info for Trijicon MRO 45 Degree Offset Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology
The Trijicon MRO; 45 Degree offset mount with Q-LOC Technology features a 7075-T6 aluminum design, with an easy to use one handed tool less mounting system.![]()
Designed to mount an MRO at a 45 degree angle next to your primary optic which makes it ideal for close range shooting. The mount features the ability to attach to either the right or left side of the weapon. It also has return to Zero features in a low weight, low profile design which works with any Picatinny rail.
NOTE:
Torque Spec (to rail):
Spring Tension Only: 12-16 in. / lbs.
Can be Tightened To: 44-66 in. / lbs.
Specifications for Trijicon MRO 45 Degree Offset Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Red Dot Sights-Footprint: | MRO |
| Length: | 1.5 in |
| Width: | 2.9 in |
| Weight: | 2.37 oz |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | 2x Hex Key, 1x Installtion Booklet, 4x Screws |
Package Contents:
- Trijicon MRO 45 Degree Offset Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology
- 1 - Mount
- 4 - Screws
- 2 - Hex Keys
- 1 - Installation Booklet