Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Red Dot Sights-Footprint:
- MRO
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- 1x Hex Key, 1x Installtion Booklet, 4x Screws
Code: TJ-RMT-MROLM-AC32079
MPN: AC32079
UPC: 719307630710
Product Info for Trijicon MRO Low Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology
The Trijicon MRO Low Mount Quick Release features a Mil-Spec drop test rated 7075-T6 aluminum design, with an easy to use one handed tool less mounting system.![]()
This Return to Zero mount boasts a low weight and low profile design, compatible with any Picatinny rail.
Designed specifically for the Trijicon MRO. This lightweight Low mount is perfect for mounting the MRO on any weapon platform with a Picatinny rail that requires a low optical height. Such as a shotgun, .22 rifle, AK or pistol platform.
Distance From Top of Mounting Rail to Optical Axis: 1.043 in.
NOTE:
Torque Spec (to rail):
Spring Tension Only: 12-16 in. / lbs.
Can be Tightened To: 44-66 in. / lbs.
Specifications for Trijicon MRO Low Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Red Dot Sights-Footprint: | MRO |
| Length: | 1.5 in |
| Width: | 1.7 in |
| Weight: | 1.4 oz |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | 1x Installtion Booklet, 1x Hex Key, 4x Screws |
Package Contents:
- Trijicon MRO Low Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology
- 1 - Mount
- 4 - Screws
- 1 - Hex Key