Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon Dual Defense RMR Type 2 1x Reflex Red Dot Sight w/ M17/18 Mount (No Tritium)
The Trijicon Dual Defense Kit includes the legendary RMR Type 2 Red Dot Sight and the Suppressor/Optic Height Sight Set for mounting, providing two incredible products at one low price. These Trijicon RMR Type 2 Red Dot Sights feature true-color multi-coated lenses and a bright 3.25 MOA red dot reticle to enhance your target acquisition speed and accuracy in a variety of lighting conditions. The RMR Type 2 is the perfect pistol red dot for concealed carry or competition handguns, and the Suppressor/Optic Height night sights are engineered to display your iron sights through the optic lens.![]()
The Trijicon Dual Defense RMR Kit is the ideal package for SIG SAUER M17/M18 owners looking to upgrade their duty or self-defense pistol. Grab yours today to get everything you need to upgrade your suppressed handgun with a top-rated Trijicon RMR Type 2 red dot mounted at the optimal height.
Specifications for Trijicon Dual Defense RMR Type 2 1x Reflex Red Dot Sight w/ M17/18 Mount (No Tritium):
| Manufacturer: | Trijicon |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | 3.25 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Battery Life: | Over 4 years of continuous use |
| Water Resistant Mark: | 20 m |
| Length: | 6.68 in |
| Width: | 6.41 in |
| Height: | 3.49 in |
| Weight: | 1.2 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of Trijicon Dual Defense RMR Type 2 1x Reflex Red Dot Sight w/ M17/18 Mount (No Tritium)
- Unique, patented housing shape diverts the force of an impact away from the lens, greatly increasing durability.
- Creates a wide-band light transmission for minimal change in target area color.
- No need for special tools. 1 MOA per click.
- Tritium-phosphor lamp illuminates reticle in low-light conditions and fiber optics automatically adjust the brightness level and contrast to available light conditions.
- Easy-to-use buttons on the sides of the optic allow the user to adjust the illumination brightness, toggle between manual and automatic modes, and power down the RMR for storage.
- Multiple primary applications including rifle, pistol, shotgun and carbine, or use as a secondary sight with a magnified optic.
- Designed to be waterproof to 20 meters (66 ft.)
- Tritium lamp is warrantied by Trijicon to illuminate for 15 years from date of original manufacture (Dual-Illuminated RMR).
- Electronics are warrantied for 5 years from date of original manufacture (Automatic LED & Adjustable LED RMR).
- Ruggedized battery contacts and electronics ensure performance and survivability in harsh environments (Automatic LED & Adjustable LED RMR only).
- Automatically adjusts aiming dot to ambient lighting conditions after 16.5 hours (Automatic LED & Adjustable LED RMR only).
- Specifically engineered to be as robust as possible while still allowing use with a suppressor or as backup iron sights for a slide-mounted red dot sight, such as the Trijicon RMR.
- Tritium phosphor-filled glass lamp provides battery-free glow, allowing for a visible sight picture in all lighting situations.
- White-painted rings around tritium lamps enhance users ability to see sight picture in bright-light shooting situations.
- Tritium gas lamps are contained within protective aluminum cylinders and have additional silicone rubber cushioning.
- Each Trijicon tritium lamp is capped with a sapphire jewel that helps evenly distribute the light from the lamp and also acts as an additional layer of protection from puncture and cleaning solvents.
Package Contents:
- Trijicon Dual Defense RMR Type 2 1x Reflex Red Dot Sight w/ M17/18 Mount (No Tritium)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- Manual
- Warranty Card
- Hex Wrench
- RMR Seal Plate
- Optic Height Sights
- Mounting Plate for M17/18