Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon RCR 1x Reflex Red Dot Sight
The Trijicon RCR Reflex Sight is an extremely durable closed-emitter optic that meets the demanding standards for military and law enforcement applications. The Trijicon RCR Red Dot Sight represents the next evolution of the Trijicon RMR and is designed to be as rugged as the legendary Trijicon ACOG, while also improving precision and accuracy with any style or caliber of firearm. These Red Dot Sights can withstand direct impacts and survive in the harshest environments while still providing enhanced accuracy and a wide field of view. The Trijicon RCR does this while not requiring additional or new plates to be used, as it works with the current RMR footprint.![]()
With a single to-loaded CR2032 battery, the Trijicon RCR sight provides up to six years of continuous runtime on setting 5, ensuring you always have a reliable aiming point on hand. If you need a durable 1x reflex sight for close to mid-range engagements, the Trijicon RCR is the perfect optic for your needs. Buy the Trijicon RCR red dot sight online at OpticsPlanet today and get Free Shipping on most orders over $49.
Specifications for Trijicon RCR 1x Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | 3.25 MOA Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.2 in |
| Height: | 1.3 in |
| Weight: | 1.69 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of Trijicon RCR 1x Reflex Red Dot Sight
- Reticle Type: 3.25 MOA red Dot
- Multi-platform-friendly, No Additional Plates Needed
- Super Strong Patented Capstan Screw
- Same Deck Height As The RMR
- Easily Adjustable Windage And Elevation
- Built To Handle The Worst
- Top Loaded Battery
- Outstanding Durability
- Upgraded Electronics And Buttons
- True-color, Multi-coated Lens
Package Contents:
- Trijicon RCR 1x Reflex Red Dot Sight
- 1/16 Hex Allen Wrench
- 6-32 Short Capstan Screw
- 6-40 Long Capstan Screw
- Product Summary Guide
- Manual
- Torque Guide
- Warranty Card
- Loctite