Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for Trijicon VCOG 1-6x24mm Red Segmented LPVO Rifle Scope, Integrated Mount, First Focal Plane (FFP)
The Trijicon 1-6x24 VCOG (Variable Combat Optical Gunsight) is a rugged variable powered LPVO Rifle Scope that accommodates close quarter battle (CQB) and long distance marksmanship. It features superior glass quality and light gathering capabilities with zero distortion. The bullet drop compensating and ranging reticles allow for the shooter to quickly and accurately estimate range and apply the correct hold. The first focal plane reticle allows the subtensions and drops to remain true at any magnification. With a forged 7075-T6 aircraft-aluminum-alloy housing the VCOG is an exceptionally durable and nearly indestructible sighting system. Robust enough for any application the VCOG utilizes a single AA battery commonly found across the globe and offers 6 adjustable brightness settings for the LED reticle. When powered by a lithium AA battery (like the one provided) it boasts a considerable battery life of 700 hours at setting 4 (constant on). An integrated dial fin allows easy rotation through the magnification range and a constant eye relief means no head or stock position adjustments are needed. Waterproof to 20 meters (66 ft.). Thumb Screw Mount (TA51) 1 Lithium AA Battery 1 LENSPEN (TA56) 1 Trijicon Logo Sticker (PR15) 1 Manual 1 Warranty Card![]()
Specifications for Trijicon VCOG 1-6x24mm Red Segmented LPVO Rifle Scope, Integrated Mount, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.15 - 0.41 in |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 95 - 15.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 18 - 3 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.2 oz |
| Length: | 10.05 in |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | AA |
| Width: | 2.51 in |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Height: | 2.73 in |
| Brightness Settings: | 6 |
| Battery Life: | 1400 hours |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | TA51 |
Features of Trijicon VCOG 1-6x24mm Red Segmented Rifle Scope, Integrated Mount, First Focal Plane (FFP):
- First Focal Plane Reticle allows user to rapidly acquire target and apply correct hold throughout magnification range;
- Multi-coated lenses provide superior clarity and light-gathering capabilities with zero distortion;
- Rugged forged 7075-T6 aircraft-aluminum-alloy housing provides for a nearly indestructible sighting system;
- Illuminated reticle powered by a single AA battery;
- Adjustments are easy and precise without requiring tools;
- The need for conventional ring mounts is eliminated with the integrated mounting adapter that provides quick and easy mounting to any rail system. Compatible with many mounts in the marketplace designed to fit the Trijicon ACOG;
- Rugged and durable - tested to MIL-STD-810G, a series of tests approved by the U.S. Department of Defense to simulate service to conditions in the field;
- 6 user-selectable brightness settings;
- Integrated dial fin allows easy rotation through magnification settings;
- Constant eye relief distance means no head or stock adjustments throughout entire magnification range;
- Waterproof to 20 meters (66 ft);
- Dry-nitrogen-filled to eliminate fogging;
- Limited Lifetime Warranty. Electronics are warranted for 5 years from date of original manufacture
Package Contents:
- Trijicon VCOG 1-6x24mm Red Segmented Rifle Scope, Integrated Mount, First Focal Plane (FFP)
- Thumbscrew Flattop Adapter (TA51)
- Lithium AA Battery
- LENSPEN (TA56)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- Manual
- Warranty Card