Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon ACOG 3.5x35 Scope, Dual Illuminated Crosshair .223 Ballistic Reticle w/ TA51 Mount, Red TA11J, Amber TA11J-A, Green TA11J-G
The Trijicon ACOG 3.5x35 Scope, Dual Illuminated Crosshair .223 Ballistic Reticle w/ TA51 Mount features a Crosshair Reticle - the ranging reticle is calibrated for 5.56 (.223 cal) flat-top rifles to 1000 meters. This Trijicon ACOG includes a Flat Top Adapter. Daytime illumination is provided by fiber optics and Tritium illuminates the scopes at night.![]()
Trijicon's revolutionary Advanced Compact Optical Gunsight (ACOG), originally designed for the military, is now offered in a lightweight compact design. Available in a variety of reticle and magnification configurations, Trijicon Compact ACOG Gun Scope is ideally suited for a wide range of firearm applications and shooting situations. Trijicon Compact ACOG Day&Night Scope is the smaller, lighter weight and more compact version of full sized Trijicon ACOG Weapon Sight. Even with its reduced size, the Compact ACOG Rifle Scope by Trijicon delivers the same precision any-light aiming capabilities…the same accuracy…and the same tough, dependable performance as the original Trijicon ACOG Riflesight. At less than 6 ounces, Trijicon Compact ACOG BAC Scope Sight is perfect for fast-moving tactical teams operating in close quarters or for speed-oriented competition venues.
Specifications for Trijicon ACOG 3.5x35 Scope, Dual Illuminated Crosshair .223 Ballistic Reticle w/ TA51 Mount, Red TA11J, Amber TA11J-A, Green TA11J-G:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Magnification: | 3.5 x |
| Exit Pupil: | 10 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 28.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.5 degrees |
| Eye Relief: | 2.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Tritium, Fiber Optics |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
| Attachment Type: | TA51 |
Features of Trijicon ACOG 3.5x35 Scope, Dual Illuminated Crosshair .223 Ballistic Reticle w/ TA51 Mount, Red TA11J, Amber TA11J-A, Green TA11J-G:
- Always On, Always Ready: Most ACOG models are battery-free, featuring a tritium/fiber optic illuminated reticle that automatically adjusts the brightness based on available light.
- Take Control: Several ACOG models are designed with a user-adjustable brightness setting powered by a single AA battery. The 3.5x35 LED and 4x32 LED models both offer six adjustable brightness settings.
- Rugged, Reliable Housing Design: Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system.
- "Both Eyes Open" Design: "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness.
- Outstanding Clarity: The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion.
- Exact Target Distances & Holds: Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming.
- Combat Proven: No other magnified optic has been used more in combat than the ACOG.
- Shock-Resistant: Proven to withstand recoil from a .22LR to a .50BMG and everything in between. Easily passes U.S. Military drop test requirements.
- Waterproof: Exceptional waterproof performance that exceeds military standards. Dry nitrogen-filled to eliminate fogging. This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging.
Package Contents:
- Trijicon ACOG 3.5x35 Scope, Dual Illuminated Crosshair .223 Ballistic Reticle w/ TA51 Mount, Red TA11J, Amber TA11J-A, Green TA11J-G
- Flattop Adapter for Military Style Rail (TA51)
- 3.5x35 Scopecoat (TA63)
- LENSPEN (TA56)
- Lanyard Assembly for Adjuster Caps (TA71E)
- Trijicon Logo Sticker(PR15)
- ACOG Manual
- Warranty Card