Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Trijicon ACOG 4x32mm BAC Rifle Scope - .223 / 5.56 BDC
The Trijicon ACOG 4x32mm BAC Rifle Scope - .223 / 5.56 BDCÂ delivers robust engineering and enhanced user control. The Trijicon ACOG 4x32 LED Scope w/ TA51 Mount offers an outstanding level of reliability with a straightforward brightness dial, allowing the operator to determine how much to illuminate the reticle even in transitional lighting. The body of this Rifle Scope from Trijicon has been optimized by moving the RMR mount forward to maximize its performance in conjunction with the ACOG.![]()
Specifications for Trijicon ACOG 4x32mm BAC Rifle Scope - .223 / 5.56 BDC:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 36.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Eye Relief: | 1.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 9.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/3 MOA |
| Length: | 5.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics, Tritium |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multicoated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
| Attachment Type: | TA51 |
Features of Trijicon ACOG 4x32mm BAC Rifle Scope - .223 / 5.56 BDC
- Always On, Always Ready: Most ACOG models are battery free, featuring a tritium/fiber optic illuminated reticle that automatically adjusts the brightness based on available light.
- Take Control: Several ACOG models are designed with a user-adjustable brightness setting powered by a single AA battery. The 3.5x35 LED and 4x32 LED models both offer six adjustable brightness settings.
- Rugged, Reliable Housing Design: Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system.
- "Both Eyes Open" Design: "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness.
- Outstanding Clarity: The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion.
- Exact Target Distances & Holds: Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming.
- Combat Proven: No other magnified optic has been used more in combat than the ACOG.
- Shock-Resistant: Proven to withstand recoil from a .22LR to a .50BMG and everything in between. Easily passes U.S. Military drop test requirements.
- Waterproof: Exceptional waterproof performance that exceeds military standards. Dry nitrogen-filled to eliminate fogging. This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging.
Package Contents:
- Trijicon ACOG 4x32mm BAC Rifle Scope - .223 / 5.56 BDC
- Thumbscrew Flattop Adapter
- 4x32 Scopecoat
- LENSPEN
- Lanyard Assembly for Adjuster Caps
- Trijicon Logo Sticker
- ACOG Manual