Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon AccuPoint TR-23 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Trijicon AccuPoint 5-20x50 Rifle Scope will continue to impress with the ability to shoot in any light with flawless accuracy. Perfect for long range hunting, this Rifle Scope from Trijicon offers a dual-illumination system which automatically adjusts to your current lighting conditions and manual brightness override options to make acquiring your target easier than ever. The uniquely comfortable long eye relief ensures that, even when you use your Trijicon AccuPoint 5-20x50 Long Range Rifle Scope with high caliber rifles, your eyes are protected against harsh recoil. The all-weather Trijicon AccuPoint 5-20x50 Durable Rifle Scope is protected by its hard-anondized aluminum body, ensuring that you'll be able to take advantage of all the Rifle Scope's excellent features rain or shine.![]()
Specifications for Trijicon AccuPoint TR-23 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 20 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 19.1 - 4.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 19.1 - 5.1 degrees |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 345.44 mm, 13.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Fiber Optics/Tritium |
| Width: | 3.2 in, 81.28 mm |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Height: | 81.28 mm, 3.2 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature: | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40/40 MOA |
Features of Trijicon AccuPoint TR-23 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Easy-Focus Eyepiece
- Diopter accommodates the shooter's individual prescription.
- Confident Aiming in Any Light
- Battery-free, illuminated reticles are ""always on"" using Tritium / Fiber Optic to automatically adjust to lighting conditions.
- Repositionable Magnification Lever*
- Accommodates different shooting positions and rifle configurations.
- Quick & Easy Adjustments
- Crisp, precise, windage / elevation adjusters require no tools. Capped or zero stop adjusters ensure no accidental shift.
- Purpose-Driven Design
- Multiple finishes, knurling types, and adjuster styles to suit a variety of applications.
- Optimal Flexibility
- Generous windage and elevation adjustment for maximum total travel.
- Ultra Durable for Ensured Reliability
- Ruggedized design engineered to withstand extreme conditions and tested to military standards and protocols.
- Edge-to-Edge Clarity
- Fully multi-coated broadband anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- Both-Eyes-Open Shooting
- Illuminated reticles provide a clear aiming point that draws the shooter's eye for fast engagement.
- Quick Target Acquisition
- Proven reticle designs for the most discerning hunters, ensuring fast ranging and holdovers.
Package Contents:
- Trijicon AccuPoint TR-23 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- 1 Sunshade
- 1 Trijicon Logo Sticker (PR15)
- 1 LENSPEN (LENSPEN)
- 1 Set of Lenscaps
- 1 AccuPoint Manual
- 1 Warranty Card